غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

جمعه01192018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه جستجو و نجات جستجو و نجات اخبار امداد و حوادث غار گم‌شدگان غار شهباز در سلامت کامل پیدا شدند

گم‌شدگان غار شهباز در سلامت کامل پیدا شدند

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قزوین گفت: دو مرد گم‌شده در غار شهباز شهرستان آوج در سلامت کامل به سر می‌برند.

حکمت‌الله هاشمی، دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین، اظهار کرد: بامداد امروز از سوی آتش‌نشانی و پلیس به جمعیت هلال احمر استان خبر رسید که دو نفر در غار شهباز در نزدیکی روستای شهباز شهرستان آوج گم شده‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه آتش‌نشانی نتوانست وارد عملیات امدادرسانی شود، اکیپ تخصصی غارنوردی از جمعیت هلال احمر استان قزوین، به محل حادثه اعزام شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قزوین، ادامه داد: پس از 4 ساعت و نیم جست‌وجو، امدادگران این جمعیت، حدود ساعت 8:30 صبح امروز، یک مرد 29 ساله از اهالی بخش خرم‌دشت و نوجوان 16 ساله‌ای از اهالی روستای دیدار را در غار پیدا کردند.

هاشمی عنوان کرد: این عملیات با تجهیزات فنی و کامل به انجام رسید و چنانچه این تیم وارد عمل نمی‌شد، به دلیل سرمای هوا و گم‌شدن این دو نفر در غار، آنان به طور حتم جان خود را از دست می‌دادند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قزوین با اشاره به اهمیت و حساسیت نگاه انسانی در این عملیات، اضافه کرد: در صورتی که تیم امدادی، صبح امروز به سمت محل حادثه حرکت کرده بود، این افراد قطعاً جان می‌باختند، اما به دلیل حرکت آنان در همان ساعات نیمه‌شب، حادثه‌ای برای افراد گم‌شده اتفاق نیفتاد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قزوین، خاطرنشان کرد: پیش از این نیز حوادث مشابهی در غار و کوهستان در سطح استان اتفاق افتاده بود که در این حادثه نیز پس از گم‌شدن افراد در غار، علاوه بر جست‌وجوی اهالی روستا، تیم تخصصی امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر توانست به موقع به یاری آنان بشتابد.

وی در خصوص نحوه اطلاع دستگاه‌های امدادی از گم‌شدن این دو نفر بیان کرد: دو فرد یاد شده بعد از ظهر روز گذشته پیش از حرکت به سمت غار، موتور سیکلت خود را در روستا متوقف می‌کنند و مردم نیز از حرکت آنان به سمت غار مطلع می‌شوند، اما زمانی که پس از گذشت چند ساعت خبری از بازگشت آنان نمی‌رسد، مردم موضوع را به پلیس اطلاع می‌دهند و نیروی انتظامی نیز دستگاه‌های امدادی و جمعیت هلال احمر را در جریان موضوع قرار می‌دهد.

هاشمی خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با هیئت کوهنوردی استان به منظور آموزش نیروهای متخصص برای امدادرسانی در حوادث مربوط به کوهستان و غار به امضا رسانده‌ایم و ضمن اینکه جمعیت هلال احمر در زمینه امدادرسانی در حوادث کوهستان مطرح است در حوزه تخصصی‌تر نیز بنا شده است تیم‌هایی با همکاری هیئت کوهنوردی و جمعیت هلال‌احمر استان آموزش ببینند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قزوین عنوان کرد: در حال حاضر 2 تیم 7 نفره تخصصی در این حوزه، آموزش دیده و فعال است که اعضای آن علاوه بر فعالیت در هیئت کوهنوردی استان، از امدادگران ما نیز هستند.

وی بیان کرد: در جمعیت هلال احمر استان، شناسایی 32 نفر از امدادگران جوان این جمعیت صورت گرفته و مجوز لازم نیز برای آموزش و سازماندهی آنان به منظور فعالیت تخصصی در این حوزه اخذ شده است.

هاشمی ادامه داد: در دوره‌های آموزشی تخصصی، موضوعاتی نظیر شناسایی غارها و نیز نحوه جست‌وجو در غار، مطرح و آموزش‌های لازم به نجات‌گران داده می‌شود.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان قزوین از مردم استان خواست تا در صورت بروز حوادث احتمالی، آن را به سامانه ندای امداد این جمعیت، به شماره 112 اطلاع دهند تا امدادگران بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان در محل حضور یابند.

منبع: خبرگزاری فارس 14 شهریور 1394