غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

پنج شنبه01182018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه پروفایل پروفایل مصاحبه گمانه ها ازوجودعميق ترين غارشرق کشوردرسرايان(سعید هاشمی نژاد)

گمانه ها ازوجودعميق ترين غارشرق کشوردرسرايان(سعید هاشمی نژاد)

«هاشمي نژاد» نماينده ايران در اتحاديه جهاني غارشناسي به عنوان سرپرست هيئت کاوشگر غار بتون گفت: اين غار به عنوان عميق ترين غار شرق کشور شناخته شده اما ثبت نشده است و تا زماني که نقشه اي از اين غار ارائه نشود نمي توان براساس فرضيه اين موضوع را ادعا کرد. وي با بيان اين که حضور غارنوردان بين المللي در غار بتون به عنوان اولين تجربه استان و منطقه شرق کشور اهميت بالايي دارد

موسوي- 7 غارنورد مطرح جهاني دو روز کاوش در غار «بتون» سرايان انجام دادند تا براساس نظرهاي آن ها فرضيه وجود عميق ترين غار شرق کشور در سرايان اثبات شود.

به گزارش «خراسان جنوبي»، اکسپيديشن (تور علمي)بين المللي غارشناسي شرق کشور به منظور اکتشاف و نقشه برداري غار بتون توسط انجمن غار و غارشناسي ايرانيان استان خراسان رضوي و باشگاه غارنوردي کاوشگران با حضور جمعي از خبرگان زمين‌شناس، ديرينه‌شناس و جانورشناس از ايران، بلغارستان، روماني و لهستان برگزار شد.

«هاشمي نژاد» نماينده ايران در اتحاديه جهاني غارشناسي به عنوان سرپرست هيئت کاوشگر غار بتون گفت: اين غار به عنوان عميق ترين غار شرق کشور شناخته شده اما ثبت نشده است و تا زماني که نقشه اي از اين غار ارائه نشود نمي توان براساس فرضيه اين موضوع را ادعا کرد. وي با بيان اين که حضور غارنوردان بين المللي در غار بتون به عنوان اولين تجربه استان و منطقه شرق کشور اهميت بالايي دارد، افزود: در اين کاوش نقشه غار تا حد زيادي کشيده شده و فقط جزئيات خيلي کمي از آن مانده است اما اين پروسه نقشه کشي ( بدلیل پیچیدگی و چند طبقه بودن غار) صد درصد طولاني خواهد بود و بعد از برداشت هاي اطلاعاتي وارد ترسيم نقشه خواهد شد که حتي تا يک سال هم ممکن است به طول بينجامد و ما براساس اين ترسيم و اطلاعات مي توانيم اعلام کنيم به طور حتم غار بتون عميق ترين غار (شرق) کشور است.

به گفته وي، از خفاش هاي داخل غار هم نمونه برداري DNA انجام شده و قرار است نتايج آن در اختيار محيط زيست استان قرار گيرد.

وي به برخي نکات برجسته که توجه غارنوردان بين المللي را در اين غار به خود جلب کرده است، اشاره کرد و پيداشدن حفره اي به طول 6 متر که مي تواند اثبات کننده وجود غارهاي آتشفشاني در منطقه باشد را از آن جمله برشمرد. وي با تاکيد بر ضرورت حفاظت از غار بتون گفت: اين غار به دليل برخي ويژگي ها از جمله وجود کلني خفاش براي استان و سرايان حکم گنج پنهان را دارد و ضروري است متولي داشته باشد چون ورودي هاي کنترل نشده به اين غار ، بازديد توريست ها و گروه هاي کوهنوردي ناآگاه از جمله تهديدهاي جدي براي اين غار زيباست.

منبع: خراسان جنوبي - مورخ یکشنبه 1394/07/12