غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

پنج شنبه01182018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه پروفایل پروفایل مصاحبه 30 غار در استان فارس به مناسبت روز غار پاک پاک‌سازی شد

30 غار در استان فارس به مناسبت روز غار پاک پاک‌سازی شد

شاپور امراللهی ، عضو انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت: 350 غارنورد در قالب 28 اکیپ غارنوردی 30 غار را در سطح استان فارس پاکسازی کردند.

عضو انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت: 350 غارنورد در قالب 28 اکیپ غارنوردی 30 غار را در سطح استان فارس پاکسازی کردند.

شاپور امراللهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در جهرم، اظهار داشت: 350 غارنورد در قالب 28 اکیپ به 30 غار استان  فارس از جمله غارهای جهرم، سپیدان، اقلید و استهبان اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه 4 گروه 5 غار جهرم را پاک‌سازی کردند، گفت: غار سنگ اشکن، شفق، بیشو، تادوان و شکاف شیطان در بخش‌ها و شهر جهرم پاکسازی شدند.

عضو کارگروه غار استان فارس بابیان اینکه غار سنگ اشکن بی‌نظیر است، افزود: بیشترین گونه خفاش در جهرم در این غار است که متأسفانه به دلیل عدم رعایت نکات غارنوردی این موجودات به نصف رسیده است.

عضو انجمن غار و غارشناسی ایرانیان که زیر نظر معاون رئیس‌جمهور فعالیت می‌کند، تصریح کرد:8 گونه خفاش در غار سنگ اشکن زندگی می‌کنند که ازجمله فواید آن‌ها گرده‌افشانی درختان است که در صورت عدم وجود این موجودات محصولات این درختان نابود می‌شود.

وی با اشاره به برخی از نکات غارنوردی، خاطرنشان کرد: عدم ایجاد سروصدا، پیمایش غار در یک مسیر، پرهیز از دست‌نوشته‌ها بر دیوارهای غار، عدم ورود خودروها و وسایل نقلیه در غار سنگ اشکن از نکات غارنوردی است.

امراللهی بیان کرد: غار سنگ اشکن به دلیل ورود خودرو در معرض آسیب است که مسئولان باید با نصب در و نگهبان از این غار حفاظت کنند.

منبع: تسنیم 4 مهر 1394