غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

جمعه01192018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه پروفایل پروفایل مصاحبه

گمانه ها ازوجودعميق ترين غارشرق کشوردرسرايان(سعید هاشمی نژاد)

«هاشمي نژاد» نماينده ايران در اتحاديه جهاني غارشناسي به عنوان سرپرست هيئت کاوشگر غار بتون گفت: اين غار به عنوان عميق ترين غار شرق کشور شناخته شده اما ثبت نشده است و تا زماني که نقشه اي از اين غار ارائه نشود نمي توان براساس فرضيه اين موضوع را ادعا کرد. وي با بيان اين که حضور غارنوردان بين المللي در غار بتون به عنوان اولين تجربه استان و منطقه شرق کشور اهميت بالايي دارد

مطالعه بیشتر...

توریستی‌ کردن غارها با حفظ طبیعت این پدیده(مجید یوز باشی)

مدیر مجموعه غار کتله‌خور گفت:‌ توریستی‌سازی غارها با توجه به حفظ طبیعت این پدیده طبیعی باشد تا بتوان نهایت بهره‌برداری را از این جاذبه در حوزه‌ی گردشگری داشت.

مطالعه بیشتر...

تشخیص غارها از فرار آب سدها جلوگیری می‌کند(دکتر حاجی کریمی)

خبرگزاری تسنیم: یک استاد دانشگاه گفت: غارها آزمایشگاه‌های بزرگی هستند که تشخیص آنها می‌تواند از فرار آب سدها جلوگیری کند.

مطالعه بیشتر...

30 غار در استان فارس به مناسبت روز غار پاک پاک‌سازی شد

شاپور امراللهی ، عضو انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت: 350 غارنورد در قالب 28 اکیپ غارنوردی 30 غار را در سطح استان فارس پاکسازی کردند.

غارهای ایران فقط جاذبه گردشگری نیستند

جواد نظام‌دوست رئیس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان در این باره به خبرنگار مهر گفت: غارهایی که برای گردشگری عمومی، تخصصی، علمی، ورزشی مناسب هستند، توسط انجمن غار و غارشناسی بررسی و شناسایی شده تا چگونگی استفاده از آنها مشخص شود. اگرچه برخی از غارها بسیار آسیب‌پذیر و شکننده هستند، اما همان غارها نیز می‌توانند برای پژوهشهای علمی و دانشگاهی مفید و موثر باشند و  فقط متخصصین خاص رشته‌های مختلف زمین‌شناسی با داشتن مجوز از آنها بازدید می‌کنند. 

مطالعه بیشتر...

غار «كرفتو»؛ ظرفیتی مناسب برای توسعه گردشگری استان- گفتگو با علی هژبری

یكی از گزینه‌های مناسب پیش روی علاقه‌مندان به سیر و سفر و گردشگری، غار «كرفتو» در دیواندره و تپه باستانی زیویه سقز است. هرچند بی توجهی‌های گذشته به این غار سبب شده است آسیب ببیند، اما در 2 سال گذشته حركت‌های خوبی برای معرفی و بازسازی محوطه این غار صورت گرفته است. در این باره با «علی هژبری» مدیر پایگاه زیویه و كرفتو به گفت‌وگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید.

مطالعه بیشتر...

بسیاری از استانداران از وجود کارگروه غارشناسی در کشور بی‌خبرند

رئیس انجمن غار و غارشناسی ایران گفت: متأسفانه بسیاری از استانداران از وجود کارگروه غارشناسی در کشور اطلاع ندارند و این موضوع سبب تخریب بی‌رویه غارها به بهانه توریستی‌شدن شده است.

مطالعه بیشتر...

غارسهولان چگونه ثبت ملی شد

شش پرونده از هشت پرونده آثار تاریخی و طبیعی هم که سال گذشته جهت ثبت آثار ملی ارسال شده بود توانست در ردیف آثار ملی کشور به ثبت برسد که غارسهولان مهاباد از مهمترین این جاذبه های طبیعی است که حکم ثبت ملی آن به عنوان اثر طبیعی – تاریخی طی هفته جاری صادر شد.
برای آشنایی بهتر در خصوص روند ثبت ملی آثار تاریخی استان گفتگویی با معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی انجام داده ایم.

مطالعه بیشتر...

مدیر عامل انجمن غارنوردی ایرانیان؛ بیش از دو هزار غارپیما اقدام به پاکسازی غارها کردند

ه گزارش ايرنا، یونس شریعتمداری اظهار کرد: انباشت و ماندگاری زباله در غارها موجب بروز نوعی قارچ می‌شود که سلامت غارنوردان و محیط زیست را تحت تاثیر قرار می‌دهد زیرا غار یک فضای ایزوله است که هوا و نور ندارد از این رو عمل فرسایش زباله با کندی زیادی انجام می‌شود.

مطالعه بیشتر...

اینجا تنفس یعنی تخریب! غار چال نخجیر را دریابید

دبیر کارگروه غارنوردی و غارشناسی ایران در گفت‌وگو با ایسنا بهترین راه محافظت از غار را نرفتن انسان به داخل غار دانست و گفت: غارهایی که در آن را باز می‌کنند، طبق تعریف جهانی غارهای از دست رفته محسوب می‌شوند. غارهایی که در جهان برای بازدید مردم و نیز از بین نرفتن سایر غارها قربانی می‌شوند.

مطالعه بیشتر...

گفت و گو با مرد غارنشین؛ بهترین هتلهای تهران را با این غار عوض نمی‌کنم

البته همه علاقه من به کوه و طبیعت است، اگر در شهری مثل مشهد و یا حتی تهران بهترین هتل را هم به من بدهند نمی‌توانم دوام بیاورم؛ چون در شهر احساس خفگی می‌کنم

مطالعه بیشتر...

غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است

یک استاد دانشگاه گفت: غار چال‌نخجیر به علت بی‌تدبیری مدیران در حال نابودی است چرا که در غار تونل غیرعلمی زدند و هم اکنون به دلیل ورود جریان هوای غلط به آن، این غار زیبا در معرض انقراض است.

مطالعه بیشتر...

مصاحبه کوه نامه با سارا عدالتیان/غار نوردی فراتر از مرزها

 این بار به سراغ زنی می رویم با تواناهایی شگرف که توانسته مرزها و محدودیت هایی که دل هر انسانی را به لرزه می اندازد  پشت سر بگذارد و  نه بر بلندی قله ها  که در اعماق غارها در اوج بایستد! زنی که میان غارنوردان چه داخلی و چه خارجی نامی آشناست.

مطالعه بیشتر...

گردشگری غار در خراسان رضوی نیازمند توجه است(وحید اشرفی)

مشهد - ایرنا - رییس دفتر نمایندگی انجمن غار و غارشناسی ایران در خراسان رضوی گفت: جذب گردشگر غارنورد در این استان نیازمند توجه بیشتر به منظور آماده سازی زیرساختهای لازم است.

مطالعه بیشتر...

موفقیت عضو غارنورد سازمان جوانان هلال احمر در بزرگترین گردهمایی غارنوردان جهان

سارا عدالتيان عضو غارنورد سازمان جوانان هلال احمر از استان خراسان رضوی در شانزدهمین کنفرانس بین المللی غارشناسی در جمهوری چک موفق به كسب ديپلم افتخاري نقشه برداری از غار شد.

مطالعه بیشتر...

رئیسی: از تحقیقات پایه‌ای غارهای کشور حمایت جزیره‌ای می‌شود

خبرگزاری تسنیم: پدر هیدروژئولوژی ایران با اعلام اینکه در غارشناسی ضعیف هستیم گفت: متأسفانه به صورت جزیره‌ای از تحقیقات مهم و بنیادین غارهای کشور حمایت می‌شود که این اتفاق به سود غارها نیست.

مطالعه بیشتر...

موفقیت غارنورد ایرانی در بزرگترین گردهمایی غارنوردان جهان

سارا عدالتیان عضو غارنورد سازمان جوانان هلال احمر از استان خراسان رضوی در شانزدهمین کنفرانس بین المللی غارشناسی در جمهوری چک موفق به كسب دیپلم افتخاری نقشه برداری از غار شد.

مطالعه بیشتر...

نظام‌دوست: محیط آرامش‌دهنده غارها با تزئینات و نورپردازی غیرتخصصی نابود می‌شوند

جواد نظام دوست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه غارهایی را سراغ دارم که هزینه برق‌شان را نمی‌توانند با توریستی‌شدن تامین کنند اظهار داشت: غیر از یک غار، 10 غار دیگر که هزینه برای تویستی‌شدن برای آنها شده است، ضرر و زیان می‌دهند و از جای دیگر هزینه‌های خود را تامین می‌کنند.

مطالعه بیشتر...

شماره 11 مجله ماه نو (گفتگو با سارا عدالتیان)

گفتگو با سارا عدالتیان غارنورد جوانی که در زمینه امداد کوهستان و غار فعالیت می کند: داوطلبانه امداد گری می کنم

مطالعه بیشتر...

نابودی غارهای کشور زیر سایه نبود متولی واحد(دکتر حاجی کریمی)

خبرگزاری تسنیم: یک استاد دانشگاه از نابودی غارهای کشور به علت نبود متولی واحد انتقاد کرد.

مطالعه بیشتر...

گفت وگو با چنگيز شيخلي پيشكسوت غارشناسي ايران

اشاره: غار تنها يك اثر طبيعي نيست. غار نخستين خانه انسان محسوب مي شود. 

مطالعه بیشتر...