غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

پنج شنبه01182018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه علوم غار علوم مرتبط با غارها زیست شناسی غار

شناسایی یک گونه جدید ماهی کور در کشور

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق شد در روند تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد خود توانست یک گونه ماهی کور جدید را شناسایی و نام گذاری کند.

مطالعه بیشتر...

موجود ناشناخته در غار علیصدر+عکس و فیلم

یک تیم دانشجویی وارد غار می‌شود و اعضا، به جانوری برمی‌خورند که از آن نمونه می‌گیرند و به آن اسم «نیفارگوس علیصدری» را می‌دهند.

مطالعه بیشتر...

پژواک سازی در خفاش ها

خفاش ها موجودات جالبی هستند و به دلیل ویژگی های خاصی که پیدا کرده اند به صورت موجودات مرموزی در آمده اند. استفاده از محیط های تاریک گاه آنها را به صورت موجودات ترسناکی به نمایش گذاشته است.

مطالعه بیشتر...

سه هزار خفاش دم موشی در غار کوه بزمان زیست می کنند

زاهدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: بیش از سه هزار خفاش دم موشی در منطقه ای بکر و زیبا به نام کوه میوه بزمان این شهرستان زیست می کنند.

مطالعه بیشتر...

دلايل طول عمر خفاش ها

دانشمندان اعلام کردند؛ خفاش ها که در بدن آن ها مجموعه بزرگی از ویروسها مثل ایبولا و سارس و دیگر ویروس های خطرناک وجود دارد، مقاومت عجیبی در برابر این ویروسها نشان می دهند که به مدت چندین دهه موجب تعجب دانشمندان شده است.

مطالعه بیشتر...

راز مرگ خفاش ها از سندرم پوزه سفید کشف شد

برای اولین بار دانشمندان به اطلاعاتی در مورد سندرم پوزه سفید که میلیون ها خفاش را در آمریکای شمالی کشته است دست یافته اند.
مساله به قارچ Pseudogymnoascus مربوط می شود. این قارچ روی بدن خفاش رشد می کند.

مطالعه بیشتر...

سیزده واقعیت در مورد خفاش ها

خفاش بودن آسان نیست! دراکولا، بیماری‌هاری، دندان‌های نیش بزرگ و تیز، و این واقعیت که آنها به طور وارونه می‌خوابند، سبب ترس در بسیاری از افراد می‌شود. اما با مطالبی که در این نوشتار خواهید خواند، در خواهید یافت که خفاش‌ها مخلوقات شگفت انگیز خداوند هستند، گرچه غذایشان حشرات، میوه‌ها، البته گاهی خون است!

مطالعه بیشتر...

اکولوژی قارچ ها در غار

پیام رضابخش
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
دانشجوی کارشناسی ارشد اگرواکولوژی
عضو گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج
( 1393- 2014 )

مطالعه بیشتر...

خفاش‌ بینی‌ برگه‌ای‌ سه دندانه ای ایرانی

گونه‌ای خفاش با جثه کوچک دندانه‌های بالای برگه بینی بلندتر و تیزتر است. یک زائده استخوانی نیز در انگشت چهارم دست آن مشاهده می‌شود. خفاش بینی برگه ای ایرانی بومی جنوب فلات ایران است.

مطالعه بیشتر...

عکاسی از ماهی کور غارزی ایرانی

خانم دافنی سوارز از آمریکا برای عکاسی از ماهی کور غارزی لرستان به ایران آمده بودند که در روزهای گذشته موفق به انجام آن شد.

مطالعه بیشتر...

محیط های مختلف بیولوژی گیاهان در غارها

محیط غار را می توان به مناطق مشخص تقسیم کرد

مطالعه بیشتر...

ماهی کوری که دچار «پرواز زدگی» نمی‌شود!

مطالعه صورت گرفته توسط محققان سوئدی نشان می‌دهد، گونه خاصی از ماهی موسوم به ماهی غارنشین کور فاقد ریتم شبانه‌روزی بدن بوده و به همین دلیل هیچ وقت دچار «پرواز زدگی» نمی‌شود.

مطالعه بیشتر...

اکولوژی گیاهان در غارها - بخش دوم

پیام رضابخش 
دانشجوی کارشناسی ارشد اگرواکولوژی
عضو گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

مطالعه بیشتر...

توانایی میکروبها در ایجاد سنگ چکه های درون غار

مطالعه میکروبهای درون غارها نه تنها برای فهم نیروی زندگی برروی زمین و دیگر سیارات اهمیت دارد بلکه برای سلامت انسان هم مهم است.

دانشمندان دریافته اند که ارگانیسم های میکروسکوپی توانایی ایجاد سنگ چکه های درون غار را دارند. این تحقیق نشان می دهد که چگونه عناصر بیولوژیک بر شکل دهی زمین موثرند و اینکه ممکن است همین اتفاق در حال حاضر در دیگر سیارات هم در حال رخ دادن باشد.

مطالعه بیشتر...

اکولوژی گیاهان در غارها(بخش اول)

پیام رضابخش

دانشجوی کارشناسی ارشد اگرواکولوژی

عضو گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج

مطالعه بیشتر...

نقش حياتي خفاش براي انسان و طبيعت

سال هاست كه با غروب خورشيد ديگر نمي توان مانند گذشته پرواز خفاش ها را در آسمان شهرها به تماشا نشست. آلودگي هوا و ساخت آپارتمان هايي كه جايگاهي براي زندگي پرندگان در آن ها تعبيه شده اين پستانداران كوچك را مجبور به كوچ از شهرها كرده است كه سرنوشت آن ها نيز هرگز معلوم نشده است.

مطالعه بیشتر...

شیوه جدید دانشمندان برای پرورش‌ ذرت در غار

دانشمندان دانشگاه پوردیو شیوه‌ای جدید را برای پرورش‌دادن ذرت در غارها ارائه داده‌اند.

مطالعه بیشتر...

خفاش مقبره ای شکم برهنه

خفاش مقبره ای شکم برهنه از گونه های زیبای خفاش در ایران است. این خفاش در مناطق خشک و کم آب زندگی می کند.زیستگاهش در علفزارها، کویرها و خارستانهاست.

مطالعه بیشتر...

از سیر تا پیار یک قارچ

قارچ هیستوپلاسما یک قارچ دوشکلی حرارتی خاکزی می باشد. در بافت انسان و حیوان به فرم سلولهای مخمری جوانه دار دیده می شود. تاکنون سه واریته از این ارگانیسم شناسایی شده است که عبارتند از: واریته کپسولاتوم (H.capsulatum) ، واریته دوبویزی (H.duboisii) و واریته فارسیمینوزوم (H.farciminosum).

مطالعه بیشتر...

راسته ی خفاش ها

خفاش ها بر حسب رژیم غذایی شان به شش گروه تقسیم می شوند که عبارتند از خفاش های میوه خوار، گٌل و گرده خوار،خون آشام، گوشت خوار، ماهی خوار و حشره خوار. خفاش های ایران به استثنای یک گونه که میوه خوار است، بقیه حشره خوارند.

مطالعه بیشتر...

گونه‌های جدید «گکو» در غارِ مالزی

کارشناسان دانشگاه «لاسیرا»ی کالیفرنیا موفق شدند سه گونه جدید از مارمولک‌های «گکو» را در منطقه باستانی آهکی در نزدیکی «غارهای باتو»ی مالزی کشف کنند.

مطالعه بیشتر...