غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

پنج شنبه01182018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه علوم غار علوم مرتبط با غارها دیرینه شناسی غار

دی ان ای 4500 ساله از مهاجرت انبوه به آفریقا حکایت دارد

تهران - ایرنا - دانشمندان برای اولین بار نقشه ژنتیکی یک انسان کهن آفریقایی را تهیه کرده اند که مقایسه آن با انسان امروزی، حاکی از مهاجرت گسترده انسان از اوراسیا (اروپا-آسیا) به آفریقا است.

مطالعه بیشتر...

جد انسان "همه فن حریف" بوده است

در داخل غار رایزینگ استار که محل کشف این بقایاست هیچ ابزاری پیدا نشده بنابراین نمی توان مستقیما در این مورد نتیجه گیری کرد. این غار در مجاورت ژوهانسبورگ در منطقه معروف به گهواره بشریت که یک منطقه میراث جهانی است قرار دارد.

مطالعه بیشتر...

کشف شواهدی از آدمخواری در انگلیس

در شرایطی که محققان اروپایی قصد دارند با برگزاری همایشی در شهر منچستر انگلیس در ماه سپتامبر، تاریخچه آدمخواری در این قاره را بررسی کنند، محققان موفق کشف شواهدی از آدمخواری در انگلیس در حدود 1500 سال قبل شدند.

مطالعه بیشتر...

يک گونه جديد انساني در غاري در آفريقاي جنوبي کشف شد

به گزارش شبکه خبری یورونیوز،گروهی از پژوهشگران آفریقای جنوبی ، از کشف گونه تازه ای از انسان خبر دادند که در یکی از غارهای این کشور پیدا شده است. این گونه جدید انسانی«هومو نالدی» نام گرفته است (نالدی در زبان سوتو به معنای ستاره است).

مطالعه بیشتر...

کشف قدیمی‌ترین پوست انسان

انسان‌شناسان آفریقای جنوبی مدعی کشف یک پوست فسیل‌شده متعلق به یکی از اجداد پیش از تاریخ انسان شده‌اند که حدود دو میلیون سال پیش زندگی می‌کرده و احتمالا قدیمی‌ترین پوست انسان است.

مطالعه بیشتر...

هنرنمایی انسان‌های اولیه در غارها

نقش و نگارهایی که گاه قدمت‌شان به بیش از 30 هزار سال می‌رسد، میراث فرهنگی اجداد بشر برای نسل‌های بعد است. این نگاره‌ها نه تنها نخستین تجربه‌های هنری انسان هستند، بلکه اطلاعات مهم و جالبی را درباره تاریخ جهان در اختیار باستان‌شناسان و مورخان هنری می‌گذارند.

مطالعه بیشتر...

استخراج قدیمی​ترین DNA از انسان نئاندرتال

سال‌ها پیش و به صورت اتفاقی در غاری باستانی در جنوب ایتالیا سالم‌ترین بقایای یک انسان نئاندرتال کشف می‌شود، مرد آلتامورا نئاندرتالی ۱۵۰ هزار ساله است که پس از سال‌ها دانشمندان اجازه‌ی بررسی استخوانی از وی را یافته‌اند.

مطالعه بیشتر...

گذری به هنر دیرین سفالگری در مازندران

این هنرمند، سابقه سفالگری در ایران را مربوط به کشف آثار هشت هزار سال قبل از میلاد در کمربند غارهوتو بهشهر اعلام کرد و افزود: قدیمی ترین سفالهای کشف شده ایران مربوط به این غار است. 

مطالعه بیشتر...

اجداد ما آدم‌خوار بودند؟

اگر در گذشته شک و ابهامی راجع به «ذات آدم‌خوارانه» اجداد ما وجود داشت، اینک دیگر جایی برای آن شک و ابهامات وجود ندارد. بررسی‌های انجام شده بر روی بقایای یافت‌شده در یک مکان باستانی تایید می‌کند که گروهی از انسان‌ها «قصابی، تکه‌تکه و سپس خورده شده‌اند.» 

مطالعه بیشتر...

دندان ۵۶۰ هزار ساله در فرانسه کشف شد

دانشجویان باستان‌شناسی فرانسوی به تازگی در یکی از غارهای ماقبل تاریخ در جنوب غربی فرانسه بقایای اسکلت صورت و دندان‌هایی متعلق به ۵۶۰ هزار سال پیش را کشف کردند.

مطالعه بیشتر...

کشف قدیمیترین دندان های گونه انسان امروزی در اروپا

رم - ایرنا - قدیمیترین باقی مانده بدن گونه امروزی انسان موسوم به انسان بخرد (Homo Sapiens ) در اروپا، متعلق به حدود 42 هزار سال پیش در ایتالیا کشف شد.

مطالعه بیشتر...

کشف دندان 560 هزار ساله در فرانسه

دانشجوی باستان‌شناسی دندان یک انسان به قدمت 560 هزار سال را در جنوب‌غرب فرانسه پیدا کرد.

مطالعه بیشتر...

کشف غارنگاره 20 هزار ساله در اسپانیا

غارنوردان اسپانیایی موفق شدند‌ نقاشی با قدمت 20 هزار سال را در غار «آئوریا»ی کانتابریا پیدا کنند. این کشف ارزشمند، منطقه کانتابریا را به «پایتخت اروپایی هنر راک» بدل می‌کند. وزیر فرهنگ اسپانیا با تایید این خبر‌، این منطقه را «موزه دوره پارینه‌سنگی» نامید.

مطالعه بیشتر...

رمزگشایی از طومارهای دریای مرده پس از نیم قرن

عملیات باستان‌شناسی در این منطقه آغاز و تا سال 1957 کل طومارهایی که در یازده غار از غارهای این منطقه قرار داشت (حدود 870 طومار) کشف شدند قدیمی‌ترین آنها به قرن سوم پیش از میلاد و جدیدترین‌شان به سال 70 پس از میلاد بازمی‌گردند.

مطالعه بیشتر...

کشف گنج‌ منتسب به دوران اسکندر مقدونی

گروهی از غارنوردان مجموعه نادری از زیورآلات و سکه‌های متعلق به دوران پادشاهی اسکندر مقدونی را در غاری واقع در شمال سرزمین اشغالی پیدا کردند.

مطالعه بیشتر...

قديمي‌ترين قتل انسان ماقبل تاريخ 430 هزار سال پيش رخ داده ا ست

در 200 کیلومتری مادرید پایتخت اسپانیا ، غاری به نام غار استخوانها وجود دارد. در یکی از قسمتهای این غار تکه‌های جمجمه هایی پیدا شد که گفته می شود به انسان نئاندرتال تعلق دارد.

مطالعه بیشتر...

حس همدردی پیش از هوش در انسان ظهور کرد

نتایج پژوهش محققان دانشگاه یورک حاکی از آن است که انسان‌های اولیه مدت‌ها قبل از ظهور هوش، از ویژگی‌های مهربانی، همدردی و حس زیبایی برخوردار بودند.

مطالعه بیشتر...

سطحي‌نگري در آموزش هنراز ديدن مو تا پيچش آن

نقاشي انسان غار نشين نه از روي مدل بلکه از برداشت متراکم حسي وبصري در هزار توي چشم و ذهني بود که از بهانه‌ها وهياهوي سبکي وتقليدي هنري امروز ما عاري ست. کسي را بر ذهن وحس آنان راهي نيست اما شواهد نشان مي‌دهد در دل تاريک غار در پستو‌هاي عاري از ورود نور نه در آستانه دهانه غار نه مدلي داشتند نه همچون ما تعاليم استاد وموضوع وسفارش کسي‌.

مطالعه بیشتر...

مومیایی که پس از 200 سال هنوز زنده است!

پس از پیدا شدن راهب بودایی که 200 سال پیش در حالت مدیتیشن مومیایی شده‌، گفته می‌شود احتمال دارد او هنوز زنده باشد.

مطالعه بیشتر...

ابزار ۴۵ هزار ساله در اردن کشف شد/ اولین نشانه‌های انقلاب صنعتی

باستان‌شناسان این ابزار و سلاح‌های سنگی را که متعلق به دوره پارینه سنگی قدیم است از اعماق یک غار در اردن کشف کردند و بر این باورند که تولید این ابزار و سلاح‌ها در سطح گسترده‌ای صورت می‌گرفته است.

مطالعه بیشتر...

کشف بقایای دو انسان 6000 ساله درآغوش هم

وزارت فرهنگ یونان روز جمعه عکس غیر حرفه‌ای را منتشر کرد که خبر از کشف بقایای دو انسان 6000 ساله که در آغوش یکدیگر جان‌سپرده‌اند، می‌داد.

مطالعه بیشتر...