غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

جمعه01192018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

پیمایش غار زیبای قلایچی با رویکرد حفاظتی توسط باشگاه غارنوردی کاوشگران مشهد

برنامه پیمایش غار زیبای قلایچی واقع در استان آذربایجان غربی و شهرستان بوکان با رویکرد حفاظتی و با حضور شش تن از اعضای باشگاه غارنوردی کاوشگران مشهد و انجمن غارشناسی ایرانیان استان خراسان رضوی، با راهنمایی دو نفر از غارنوردان بوکان و حضور یک غارنورد مهمان از استان فارس در تاریخ 26 تیرماه 1394 اجرا شد.

گزارش اکتشاف غار در منطقه کوهستانی شاهو

بعد از هماهنگی های لازم با دکتر قربانی (دکترای ژئوموفولوژی)  در تاریخ ۱۸\۴\۹۴ تیم غارنوردان سنندج ساعت 11:50 دقیقه از سنندج به سمت کامیاران حرکت کرده و ساعت 13:30 با دکتر دیدار نموده و از طریق گوگل ارت مسیر و منطقه را بررسی نمود. 

گزارش: جستجو، شناسایی و پیمایش غارهای زو کنان

تیم 11 نفره مشترک باشگاه غارنوردی کاوشگران مشهد، دفتر انجمن غار و غارشناسی ایرانیان استان خراسان رضوی و چند تن از غارنوردان چنارانی طی یک برنامه دو روزه در روزهای 12 و 13 آبان 1393 موفق به شناسایی و پیمایش 10 دهانه غار در منطقه زوکنان چناران در فاصله 50 کیلومتری شمالغرب مشهد گردیدند. سه غار نیز مجموعا به طول 250 متر نقشه برداری و ادامه کار با توجه به بارندگی شدید در منطقه، به برنامه های آتی موکول شد.

گزارش اولیه برنامه اکتشاف در انتهای غربی فلات پرآو

سالها در پی آن بودیم که بازدیدی جدی و عملی از قسمت انتهای فلات پرآو داشته باشیم.  امیدواریم که با تغییرات جدید انجام گرفته در هیات مدیره انجمن غارشناسی و نگاه پژوهشی اعضا محترم هیات مدیره ، اکتشاف در مناطق بکر و مستعد بیشتر گردد. در تیرماه سال جاری پس از چند مرحله اطلاع رسانی تعدادی از غارنوردان اعلام آمادگی نمودند تا در این برنامه شرکت نمایند، تمامی نفرات صبح روز پنجشنبه ۲۵ تیرماه خود را به کرمانشاه رساندند و برنامه آغاز گردید.

گزارش غارنوردان اصفهانی شرکت کننده در پاکسازی غار پراو

آنچه در زیر می خوانید گزارش جمعی از دوستان غارنورد اصفهانی در باره پاکسازی این غار در مهر ماه امسال می باشد که در سایت گروه کوهنوردی چکاد اصفهان قید شده است 

گزارش پیمایش غار سم ، یادمان زنده یاد لیلا اسفندیاری

سومين غار عميق ايران در برنامه مشترک غارنوردان استان فارس ،یزد ، تهران و البرز از تاريخ 17 الي 20 تير 1394 پیمایش شد.این برنامه به مناسبت گرامیداشت چهارمین سالگرد پروازجاودانه زنده یاد لیلا اسفندیاری بانوی غارهای عمیق بود

گزارش پاکسازی غار طرنگ

به مناسبت 2 مهرماه (روز غار پاک ) چندین غار در استان هم زمان پاک سازی شد، که غار طرنگ یکی از مهمترین انها می باشد. این غار به دلیل توریستی بودن از سایر غارها اسیب پذیرتر است.

گزارش مانور امداد در غار با حضور غارنوردانی از کشور های ترکیه و ایران

به گزارش کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدراسیون، مانور امداد در غار با حضور غارنوردانی از کشور های ترکیه و ایران  در غار بورنیک برگزار گردید ...

گزارش پیمایش و کمک به پاکسازی غار پراو

3 تن از اعضای هیئت و گروه قاجر ( داوود، سامان و اسراء مفاخری)به همراه تیمی متشکل از چندین غارنورد از استانهای مختلف، غار پراو عمیق ترین غار ایران را پاکسازی نمودند. در این پیمایش اسراء مفاخری با 11 سال سن جوانترین غار نورد ایران حضور فعال داشتند

نهمين همايش انجمن غارنوردان استان برگزار شد

به گزارش رسیده؛ نهمين همايش انجمن غارنوردان استان گيلان به ميزباني هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي استان گيلان و مجريگري بخش غارنوردري گروه فراز رشت با حضور 97 نفر از 16 استان كشور با ميزباني شايسته شهر منجيل در سالن كارگران اين شهر برگزار شد 

گزارشي از برنامه پاكسازي غار شاه قنداب و كارگاه آموزشي حفاظت از مناطق كارست و غارها

گزارش: كلوپ  غارشناسي و غارنوردي اصفهان

عكس ها از : مهرداد حاجي هاشمي، رضا شاهرودي،  باران خادم الحسيني

ارسال برای غارنیوز: مهرداد حاجی هاشمی

گزارش اکتشاف غار چاهی سیورز جنگل بولا

دهانه غار سیورز در شیب بسیار تند جنگلی و زیر درخت تنومند مرس قرار دارد، بطوری که از فاصله 5 متری  مشخص نمی باشد. با گرفتن کارگاه طبیعی (بلوک درخت) و فرود 15  متری به انتهای چاه می رسید. در انتهای چاه  از دو سمت مجرای خروجی آب بچشم میخورد که بدن انسان قابل گذر از آن نیست و همچنین انتهای چاه را گل و لای فراوان ، فضولات خفاش ، قورباغه و مار پوشانده است.

گزارش مرحله ی اول پیمایش و پاکسازی غار پراو-طناب ریزی تا کمپ 15

مورخه 27 شهریور تیم پیشرو (جهت پاکسازی غار پراو)متشکل از 5 تن از اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر قروه واعضای دفتر انجمن کردستان به سرپرستی آقای داود مفاخری با هدف آماده سازی مسیر و برپایی کارگاهها و همچنین طناب ریزی تا چاه ۱۵ را پیمایش نمودند.

گزارش: داود مفاخری

گزارش هشتمین همایش آموزشی تمرینی غارنوردی

بعد از اجرای همایش ها و گردهمایی های آموزشی برای انتقال تجربیات و دانش اعضای انجمن به نسل جدیدی از علاقمندان به دنیای زیر زمین، این بار نیز به اصرار دوستان علاقمند، بر آن شدیم در یک برنامه دو روزه ضمن تجدید دیدار با دوستان و همنوردان قدیمی و آشنایی با دوستان علاقمند جدید، با استفاده از حس مثبت کار گروهی مربیان و اعضای با تجربه مباحثی مربوط به غارها و غارنوردی را نیز با هم به اشتراک بگذاریم.

تلاشی بر روی دماوند به همراه رئیس پیشین انجمن غارشناسی و غارنوردی سوئیس

سال 2008(مهرماه 1387) رنه شرر به همراه تعداد دیگری از غارنودان خارجی به سرپرستی فادی نادر، دبیر کل اتحادیه جهانی غارشناسی، به ایران آمد و عظمت دماوند را از دور دید.

گزارشی مختصر از کشف عمیق ترین غاراصفهان

برنامه سومین مرحله کشف عمیق ترین غار استان اصفهان که در کوه هیکل شهرستان خوانسار انجام شد منجر به کشف عمیقترین غار استان اصفهان شد.

گزارش پیمایش غار سم جهت نجات بزرگ ترین چشمه کارستی (کانی بل) ونقشه برداری غار نیک

سم: نام غاری است در استان گلستان در زبان محلی به معنای حفره و غار می‌باشد که مسیر دسترسی آن از روستای نام نیک از توابع استان سمنان می باشد و در حال حاضر دومین غار عمیق کشور است و تا عمق 406متری اکتشاف و نقشه برداری شده است. این غار در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه می‌باشد.

گزارش  : هیوااحمدی

گزارش آماده سازی مسیر و نقشه برداری غار چاه دیو تیران

کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان با اعضای خود در سال 1386 (مهرداد حاجی هاشمی، مریم حاج صباغ "بعنوان اولین بانوی غارشناسی و غارنوردی نوین اصفهانی"، مهدی ابراهیمیان و علی اوقانیان) برای اولین بار برنامه ای جهت اکتشاف و شناسایی کامل غار چاه دیو تیران اجرا نمودند ...

سپاس ویژه از مهرداد حاجی هاشمی جهت ارسال گزارش

اکسپدیشن غار دودزا با موفقیت به کار خود پایان داد

46 غارنورد از شهرهای تهران ؛ رشت ؛ کرج ؛ کرمانشاه ؛ همدان ؛ کنگاور ؛ شیراز ؛ هرسین ؛ ملایر ؛ لواسان ؛ بروجرد ؛ بندر انزلی ؛ بیستون و گرگان در قالب 8 تیم در این برنامه حضور داشتند.

گزارش مانور امداد در غار بورنیک

هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران طی روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۹۳ اولین مانور امداد غار خود را در غار بورنیک روستای هرانده برگزار نمود 

گزارش سفر به دلیجان و برنامه بازدید از غار چال نخجیر

هدف از این برنامه بررسی وضیعت فعلی غار و امکان سنجی و پیدا کردن راههای کمک به استفاده پایدار از این پدیده منحصر بفرد طبیعی در نظر گرفته شد.

گزارش به قلم خانم مهربانی