غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

پنج شنبه01182018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه اخبار غار اخبار غارهای ایران و جهان اخبار داخلی غار اقا میر در شهرستان ملکشاهی در فهرست میراث طبیعی کشور

غار اقا میر در شهرستان ملکشاهی در فهرست میراث طبیعی کشور

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی گفت: آثار طبیعی و گردشگری بسیار زیبای آبشار اما و غار آقامیر در این شهرستان در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شدند.

«حجت اله عینی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: بیش از 90 درصد مساحت شهرستان ملکشاهی را عرصه منابع طبیعی ازجمله کوهستان‌ها و جنگل‌ها و دره‌ها تشکیل داده و دارای مناظر بکر و زیبایی طبیعی و گردشگری بوده و ازجمله شاخص‌ترین آثار طبیعی و گردشگری شهرستان آبشار اما و غار آقامیر است که هر دو در فهرست آثار ارزشمند میراث طبیعی کشور ثبت‌شده‌اند.

وی با بیان اینکه آبشار زیبای «اما» به شماره 237 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است، طول این آبشار 297 متر است که در تمامی فصول سال دارای چشم‌اندازی زیبا برای بازدید گردشگران و طبیعت دوستان است و غار آقامیر نیز مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی است که در دامنه ارتفاعات کبیرکوه و در حوزه شهرستان ملکشاهی قرار دارد.

وی افزود: این اثر در ارتفاع 2 هزار و 362 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای حوضچه‌های آب و نیز ستون‌های آهکی است که از اتصال استالاکمیت ها و استالاکتیت ها بوجود آمده و طول آن 230 متر و در ورودی غار تالار اول با طول 30 متر واقع شده است.

 

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ملکشاهی با بیان اینکه این اثر به شماره 238 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است، گفت: طبیعت زیبای اطراف این اثر، مکان مناسبی برای گردش و بازدید طبیعت بازدیدکنندگان است.

منبع: ایسنا 25 اسفند 1394