غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

جمعه01192018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

غار بازی

مطلبی در خصوص نقشه برداری غار کتله خور زنجان توسط جمعی از بهترین های غارنوردی کشور از تهران ، مشهد ، زنجان و کردستان را می خواندم . 

مطلبی در خصوص نقشه برداری غار کتله خور زنجان توسط جمعی از بهترین های غارنوردی کشور از تهران ، مشهد ، زنجان و کردستان را می خواندم . گزارشی بود از تلاش این عزیزان در برداشت مسیر غار که با بهره گیری از تجربیات قبلی و استفاده از ابزار و تجهیزات مورد نیاز  سعی در انجام این عملیات نقشه برداری داشتند .

دو نظر از نظرات بازدید کنندگان از وبلاگ قابل توجه بود (ضمن احترام برای همه نظرات) اولی در خصوص موجود زنده ای بنام "کتل" که در سقف غار زندگی میکند و شاید وجه تسمیه  نام غار از این حیوان گرفته شده باشد و حضور این حیوان می تواند کمکی باشد به کسانی که موضوع جانور شناسی غار های ایران را پیگیری می کنند .

دومین نظر توسط عزیز غارنوردی مطرح شده بود که خود ایشان هم از موضوعی که مطرح کرده بود در  تعجب بود .  " سفر به تهران برای غار بازی " وقتی نام ایشان را جستجو کردم من هم تعجب کردم که چگونه ایشان این وازه جدید "غار بازی"  را به واژگان غارنوردی اضافه کرده اندو غارشناسی و غارنوردی را در ردیف آب بازی ، برف بازی و ماشین بازی دیده اند.

بیاییم به غارهای کشور بعنوان یک سرمایه ملی نگاه کنیم .

بیاییم پیمایش هایمان را با مطالعات زمین شناسی ، آب شناسی ،زیست شناسی و انسان شناسی همراه کنیم .

بیاییم تشکیل کارگروه غارشناسی استان ها را جهت حفاظت و مدیریت غار ها  در دستور کار قرار دهیم .

 

 بیاییم غار های ایران زمین را دریابیم نه ببازیم .

منبع: وبلاگ غاریار( جمشید واحدی)