غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

پنج شنبه01182018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه اخبار غار اخبار غارهای ایران و جهان دیدگاه تبریک به غارنوردان ایران: استقلال غارنوردی از کوهنوردی در فدارسیون کوهنوردی

تبریک به غارنوردان ایران: استقلال غارنوردی از کوهنوردی در فدارسیون کوهنوردی

بلاشک این تغییر ثمره تلاش همه عزیزانی بوده که دلسوزانه منتظر این تغییر بوده اند. بدون توجه به مسئولینی که از چند گاهی در مسند قدرت هر کدام از کارگروه ها قرار می گیرند باید اعتراف کنم که سالها از اینکه مسئولین غارنوردی باید وامدار بخشی کاملا متفاوت از اهداف غارنوردی قرار می گرفتند رنج می بردم و بارها در مقالات و کامنتهای متعدد از تبدیل بخش غارنوردی به واحدی مستقل دفاع کرده و سخن رانده ام.

ارتقای بخش غارنوردی کارگروه کوهنوردی به کارگروه غارنوردی فدراسیون را به همه غارنوران ایرانی تبریک می گویم.

 متاسفانه یکی از ایرادات وارد بر فدارسیون کوهنوردی عدم مشخص بودن چارت تشکیلاتی آن برای افراد خارج از فدراسیون می باشد. دیروز با خواندن حکم انتصاب اقای مصدری به مسئولیت کارگروه غارنوردی و غارشناسی فدارسیون متوجه شدم واحدی در فدارسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی که به امر غارنوردی می پرداخت  عاقبت از شاخه کوهنوردی استقلال یافته است و جایگاه خود را یافته و تبدیل به کارگروه غارنوردی و غارشناسی شده است.

 بلاشک این تغییر ثمره تلاش همه عزیزانی بوده که دلسوزانه منتظر این تغییر بوده اند. بدون توجه به مسئولینی که از چند گاهی در مسند قدرت هر کدام از کارگروه ها قرار می گیرند باید اعتراف کنم که سالها از اینکه مسئولین غارنوردی باید وامدار بخشی کاملا متفاوت از اهداف غارنوردی قرار می گرفتند رنج می بردم و بارها در مقالات و کامنتهای متعدد از تبدیل بخش غارنوردی به واحدی مستقل دفاع کرده و سخن رانده ام. از آنجایی که در گذشته نه به لحاظ سطح علمی و فنی هنوز زیر ساختها آماده نبود شایدگذشت زمان جهت ایجاد چنین کارگروهی لازم بوده است. البته نباید نقش فرد فهیم و با درایتی همچون رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی را در تسریع چنین امری نادیده گرفت. و صد البته تشکیل انجمن مستقل غارنوردان و غارشناسان ایرانی و تاثیر آن هم در این ضرورت نقشی بسیار موثر داشته است.

 بارها گفته ام و باز هم می گویم که فدارسیون کوهنوردی متعلق به همه کوه مردان و شیرزنان این سرزمین است و قدم در راه تضعیف آن ضربه به خود است. هر چند بدون تردید همیشه راه برای انتقاد های سازنده باید باز باشد.  امید است با سرلوحه قرار دادن رویه رئیس کنونی فدراسیون، همه کار گروه ها و بخصوص بخش غارنوردی انتقاد پذیرتر بوده و انجمن های مردم نهاد را که می توانند همگام با آنها در راه پیشرفت اهداف عالیه آن فدراسیون همیاری کنند را رقیب مپندارند. از انجایی که کارگروه غارنوردی در ابتدای راه است و دچار شدن به آفت های رایج در جامعه آن را هم تهدید می کند امیدوارم که شکل محفلی به خود نگیرد و سکویی باشد برای پیشرفت تمام غارنوردان این خطه. البته رعایت مواردی که ذکر کردم بر می گردد به درایت و هوشیاری مسئولین وقت این بخش از فدراسیون.

در انتهای گفتار باز هم از رضا زارعی سپاسگزارم که با تلاش بسیار سعی در ساماندهی آشفته بازار ورزشهای کوهستانی دارد و امید دارم همانطور که مردی است از جنس کوه قاف همچنان پایدار و ایستا بماند. همچنین امیدوارم مسئولین انتصابی کارگروه غار هم با عملکرد صحیح و با درایت خویش پاسخ اعتماد رئیس فدراسیون را بدهند.

 سعید هاشمی نژاد

 

6 آذر 1393