غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

جمعه01192018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

غار جهنم را دریابیم! فاجعه ای دیگر در راه است...

به عنوان عضوی از جامعه غارنوردی ایران که دغدغه حفاظت از این زیبارویان نهان و بی زبان را دارد از مسئولین وقت تقاضا دارم با تصمیم گیری صحیح و خط بطلان کشیدن بر تصمیمات اشتباه گذشته ننگ تخریب اثری ماندگار در تاریخ منابع طبیعی خراسان جنوبی را به جان نخریده و از سود و منفعت گذرای کنونی بگذرند. همچنین از عموم غارشناسان و غارنوردان ایران زمین می خواهم با عکس العمل نشان دادن به این تخریب نه تنها این غار زیبا را نجات دهند بلکه راه آیندگان را برای حفاظت از غارها و مناطق کارستی این سرزمین هموار سازند.

مطالعه بیشتر...

گامی جهانی در راه حفاظت از غارها و کارست

اتحادیه جهانی غارشناسی UIS در نظر دارد سال 2021 را به عنوان سال غارها و کارست به سازمان یونسکو پیشنهاد دهد. در همین راستا چندی پیش ایمیلی از "فادی نادر"، دبیر کل اتحادیه، دریافت داشتم که جلسه فوق العاده مجمع را بصورت آنلاین اعلام نموده بود. در این ایمیل برگ رایی با دو گزینه آری و خیر ارسال شده و از نمایندگان کشورهای فعال در اتحادیه خواسته شده بود که با رای آری پیشنهاد فوق را حمایت نمایند.  ارسال از سعید هاشمی نژاد

مطالعه بیشتر...

خلیج فارس، خلیج عربی؟! و ارتباط با غار...

سال 2009 در طی اکسپدیشن دو هفته ای آموزشی که تکنیکهای پیشرفته غارنوردی را در کلوپ غارنوردی لبنان می گذراندیم در ورزشگاهی در شهر بیبلوس مقیم بودیم. سامی کرکابی پیشکسوت غارنوردی لبنان که حدود 70 سال سن داشت در نهایت لطف در این روزها با ما همراه بود و ما را از لطف خویش دریغ نمی داشت. 

مطالعه بیشتر...

برای حفره‌های دوست داشتنی زمین

جامعه غارنورد به بهانه همین نگرانی و با دغدغه حفاظت از غارها، پیامی را منتشر کرده و آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار داده است. متن این پیام به شرح زیر است؛

مطالعه بیشتر...

نقدی بر عملکرد بخش غارنوردی فدراسیون کوه‌ نوردی و صعودهای ورزشی

البته تاریخ این قضیه کمی قدیمی است ولی گاهی از مواقع سوالاتی پیش می آید که اگه برای آنها جوابی پیدا نکنیم کم کم باعث رنج خواهد شد و از قدیم هم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است . از همین رو تلاش کردم تا این مورد رو در چهارچوب یک نقد بررسی کنم .

مطالعه بیشتر...

یادداشتی برای دلسوزان غارها

مسئولین منطقه قشم درس بگیرند!!!/ دولتمردان ویتنامی با وجود غاری به عظمت هان سونگ دونگ و جاذبه گردشگری بالای منطقه از منفعت طلبی دست کشیده و از تخریب غیر مسئولانه آن دست کشیدند. 

مطالعه بیشتر...

غار بازی

مطلبی در خصوص نقشه برداری غار کتله خور زنجان توسط جمعی از بهترین های غارنوردی کشور از تهران ، مشهد ، زنجان و کردستان را می خواندم . 

مطالعه بیشتر...

فدراسیون در تقابل با انجمن غارنوردان و دیگر هیچ!!!

در ابتدای سخن جهت جلوگیری از ایجاد هرگونه شبهه به نظرات شخصی ام در مورد فدراسیون و سپس به مسایل مربوط به غارنوردی می پردازم و در مورد انتقادات وارد به فدراسیون در حیطه کوهنوردی و صعود های ورزشی بحثی نمی کنم و این موضوع را به علمای فن وا می گذارم.

 

مطالعه بیشتر...

نقدي غارنوردانه بر جديدترين شاهكار جيمز كامرون "SANCTUM" خلوتگاه مقدس

اين فيلم با جمله :"اين فيلم از داستاني واقعي الهام گرفته است" شروع شده و سپس در فضاي تاريك هنرپيشه اصلي را ميبينيم كه غوطه ور در آب بسان يك مرده در يك لحظه چشمانش را باز مي كند انگار كه تمامي صحنه هاي بعدي فلش بكهايي از خاطرات او هستند... فيلم در جزيره دورافتاده گينه نو پاپوا و در اعماق غار اسا آلا پس از روز 34 اكسپديشن غواصي در غار رخ مي دهد...

مطالعه بیشتر...

متن پیام سرپرستان برنامه پاکسازی غار پراو

پس از دوسال حضور پیاپی وشرکت 125 نفردر چندین برنامه ، غارپراو پاکسازی شد .

کاری که خوش بین ترین غارنوردان هم امسال با توجه به سختی کار از اتمام  آن مطمئن نبودند ، به نوبه خود از مدیریت آقای حشمت حیدریان درسرپرستی تیم پرکار سال گذشته و حضور مردانه تیم های امسال از برنامه ریزی ، هماهنگی ، آماده سازی مسیر ، جمع آوری ، بسته بندی و انتقال زباله ها ، تا جمع آوری طنابها تقدیر نموده وبه همه دست اندرکاران تبریک میگویم .

مطالعه بیشتر...

آیا فدراسیون کوهنوردی می تواند متولی غارنوردی باشد؟

آیا  اعزام مربیان غارنوردی ایران به لهستان را می توان به فال نیک گرفت؟!

- آیا هدف فدراسیون از این عمل  ارتقاء غارنوردی نوین  در ایران  است یا بدست آوردن دست آویزی جهت جلوگیری از اقدامات جدیدی که غارنوردان آزاد تاکنون انجام داده اند؟!

 

-چرا فدراسیون تا قبل از برگزاری اکسپدیشن بین المللی غارنوردی به این رشته همانند رشته ای حاشیه ای می نگریست و هیچگونه تلاشی جهت اعتلای آن نمی کرد؟

مطالعه بیشتر...

ناسپاسی مسئولانه در قبال پاکسازی غارپراو

متاسفانه پس از تلاش سراسر تحسین و بی دریغانه دوستان زحمتکش و یاوران محیط زیست کشورمان در غار سراسر چالش پراو، شاهد نظر تنگ نظرانه رئیس اداره برنامه‌ریزی منابع محیط زیست کرمانشاه هستیم. از جنس همان انسانهایی که...: ((حال باید دید که این همه هیاهو و هزینه برای خارج کردن چه مقدار زباله بوده است و آیا این اتفاقات و هزینه‌ها ارزش چنین کاری را داشته است یا خیر))

مطالعه بیشتر...

تبریک به غارنوردان ایران: استقلال غارنوردی از کوهنوردی در فدارسیون کوهنوردی

بلاشک این تغییر ثمره تلاش همه عزیزانی بوده که دلسوزانه منتظر این تغییر بوده اند. بدون توجه به مسئولینی که از چند گاهی در مسند قدرت هر کدام از کارگروه ها قرار می گیرند باید اعتراف کنم که سالها از اینکه مسئولین غارنوردی باید وامدار بخشی کاملا متفاوت از اهداف غارنوردی قرار می گرفتند رنج می بردم و بارها در مقالات و کامنتهای متعدد از تبدیل بخش غارنوردی به واحدی مستقل دفاع کرده و سخن رانده ام.

مطالعه بیشتر...

عاقبت غارنوردی بانوان

زمستان سال 1391 اولین تست مربیگری غارنوردی بانوان با حاشیه های فراوان برگزار شد ، حاشیه هایی که می رفت  برای همیشه آرزوی تربیت مربی در این رشته را در بخش بانوان غیرممکن بسازه ، دوره ای که هرگز نتیجه آن اعلام نشد، کسی هم پاسخگو نبود و مسئولیت بعهده نگرفت !

مطالعه بیشتر...