غارنیوز

سایت تخصصی خبری آموزشی غارهای ایران

جمعه01192018

Last updateجمعه, 19 آگوست 2636 1pm

Back شما اینجا هستید: خانه آکادمی غار آکادمی و مقالات غار حفاظت از غارها

تصویب آیین‌نامه حفاظت از غارها تا پایان سال جاری

به گزارش خبرنگار مهر با حضور  معصومه ابتکار شامگاه پنجشنبه در نشست خبری در محل مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی در خصوص صندوق ملی محیط زیست و واجدان شرایط استفاده از آن، حمید صالحی، مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی به ورود اخیر گروهی غارشناس به مشهد اشاره و ابراز کرد:‌ خراسان رضوی در بحث غارشناسی یکی از استان های پیش رو در کشور است و بزرگترین غار شرق کشور به نام غار کرکس در این استان شناسایی و نقشه برداری شده است.

مطالعه بیشتر...

گردشگران اکوسیستم غارها را به هم می‌ریزند/حمل باکتری توسط گردشگران

مشاور انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت: زمانی که گردشگران از غارها بازدید می‌کنند، با خود باکتری‌هایی به داخل غار می‌بردند که موجب برهم‌ریختگی اکوسیستم این مناطق گردشگری می‌شوند.

مطالعه بیشتر...

غار قلعه تاریخی اسپهبد خورشید سوادکوه در معرض خطر

ساری-ایرنا- فعالیت کارخانه های شن و ماسه بدون لحاظ کردن حریم غار قلعه اسپهبد خورشید واقع در مازندران باعث شده تا نگرانی ها از تخریب این اثر تاریخی افزایش یابد .

مطالعه بیشتر...

اجرای طرح‌های ویژه برای حفاظت از غار یخ مراد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز خواستار اجرای طرح‌ها و برنامه‌های ویژه با هدف حفاظت از غار یخ مراد خبر داد.

مطالعه بیشتر...

ازجاده کشی تا نصب نرده؛روش های منسوخ توریستی کردن غارها همچنان ادامه دارد

تهران-ایرنا-روش های توریستی کردن غارها مانند جاده کشی، نصب نرده، پله سازی و سنگ فرش کردن محیط های منتهی به غارها سبب تخریب این پدیده های طبیعی می شود که امروزه در دنیا منسوخ شده اما همچنان در کشورما به چشم می خورد.

مطالعه بیشتر...

غارنوردی مسئولانه؛ کشفیات داخل غارها را جدی بگیریم

در تیتر خبر آمده: "گفت‌وگو با دانیل لیبرمن-این کشف شناخت ما را زیر و رو می‌کند؟ خبر زیر مربوط به یکی از بزرگترین کشفیات اخیر دانشمندان است. دانشمندان در محوطه‌ای به مساحت حدود یک متر مربع، 1550 استخوان یافتند و خیلی زود دریافتند که استخوانهای یافته شده باید متعلق به گونه‌ای بوده باشد که به انسان شباهت داشته است. آنها یکی از اجداد باستانی انسان را یافته‌اند." بیایید مسئولانه تر به غارها بنگریم زیرا ممکن است کشفی به عظمت تاریخ در زیر گامهای غافل ما از بین برود.

مطالعه بیشتر...

«جهنم» را آزاد کردند

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، با آن‌که مسؤولان میراث فرهنگی و گردشگری و محیط‌زیست استان خراسان جنوبی در اصل موضوع، یعنی غار بودن «جهنم» تردید داشتند و آن را چاهی بیش نمی‌دانستند و بر همین اساس با صدور مجوز بهره‌برداری "منگنز" و در ادامه "مرمر" از محدوده و داخل آن موافقت کردند، اما در کارگروه غارشناسی کشور، بر غار بودن جهنم صحه گذاشته شد و اعضای این کارگروه از مسؤولان استانی خواستند هرگونه عملیات حفاری یا معدن‌کاری در محدوده این اثر طبیعی تا زمان حضور تیم غارشناس برای تعیین وضعیت، متوقف شود. 

مطالعه بیشتر...

جمع‎آوری دستگاه حفاری‌ دهانه غار جهنم طبس تا زمان اعزام کارشناسان

دهیار روستای تپه‎طاق درخصوص پیگیری‎های صورت گرفته به‎منظور جلوگیری از تخریب غار جهنم، گفت: دستگاه حفاری‌ در 100 متری دهانه این غار نصب شده بود که امکان تخریب غار وجود داشت، این دستگاه تا اعزام کارشناسان مربوطه به محل جمع‎آوری شد.

مطالعه بیشتر...

در توریستی کردن غارها تامل کنید!

وبلاگ > محمدی، عباس - سه تن از کنشگران حوزه‌ی میراث‌های طبیعی و فرهنگی، خواستار بازنگری در طرح‌های توریستی کردن غارها شده اند.

مطالعه بیشتر...

«جهنم» و «یخ‌مراد» روی میز کارگروه غارشناسی

جلسه کارگروه غارشناسی کشور پس از حدود یک سال تأخیر به بهانه خطر تخریب دوغار «جهنم» و «یخ‌مراد» برگزار شد.

مطالعه بیشتر...

دست‌درازی به «جهنم»!

پرویز آرامنش، ‌ مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی که ریاست کارگروه غارشناسی این استان را نیز برعهده دارد، تایید می‌کند؛ پیش از انجام هر اقدامی در «جهنم» باید آن را کارشناسی کرد، برای همین از تعامل با انجمن غارشناسان ایران خبر می‌دهد که قرار است اوایل شهریورماه سفر تحقیقاتی و کارشناسی به این منطقه داشته باشند تا قابلیت‌های جهنم را مشخص کنند و بر آن اساس تصمیم‌گیری شود.

مطالعه بیشتر...